Karedent – Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Sağlık

Diş Sağlığı

Günlük yaşantımızda uyguladığımız veya uygulamadığımız basit adımlar, aslında diş sağlığını büyük oranda etkilemektedir. Peki bu adımlar nelerdir?

Kahve tüketiminin azaltılması:

Kahve içme alışkanlıklarımız son yıllarda değişime uğramış ve kahve içme sıklığımız artmıştır. Ancak gün içinde sürekli olarak kahve tüketilmesi ağız içinde bulunan ve asit salgılayan bakterilerin aktif hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu bakteriler diş yüzeyinde yaşayarak diş çürümesine sebebiyet verir. Kahve tüketiminin azaltılarak yerine süt ve süt ürünlerinin tercih edilmesi diş sağlığı için önemlidir. Kahveden vazgeçmek mümkün görünmüyorsa şekersiz içilmesi tavsiye edilmektedir.

Diş ipi kullanılması:

Diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında en önemli olanlardan biri diş ipi kullanımıdır. Diş fırçası ağızda bulunan bazı noktalara erişmekte yetersiz kalır. Diş araları diş ipiyle temizlenerek daha sağlıklı dişlere kavuşmak ve diş çürüklerini önlemek mümkündür.

Diş fırçalamanın doğru yapılması:

Diş ipi kullanımı kadar önemli olan bir diğer nokta herkesin bildiği gibi dişleri her gün 2 defa fırçalamaktır. Diş fırçasının belirlenmesi için hekiminize danışabilirsiniz. Her 3 ayda bir diş fırçası değiştirilmelidir. Diş fırçalama işlemi birçok kişi tarafından diş fırçasının ve macunun ıslatılmasıyla yapılmaktadır ancak bu oldukça hatalı bir davranıştır. Diş fırçası ıslanma sonucunda yumuşar ve gerektiği gibi temizleyemez. Diş macunu ise ıslandığında florür kaybı yaşar.

Sigara tüketilmemesi:

Sigara kullanımı ağız ve diş sağlığının en büyük düşmanları arasında yer alır. Sigara diş sararmasından ağız kanserine kadar birçok sorunun başlangıcıdır. Yalnızca diş sağlığı için değil, tüm vücut sağlığı için sigaradan uzak durmak oldukça önemlidir.

Temizlenmesi zor tatlıları dikkatli tüketmek:

Bazı gıdaların dişten temizlenmesi zordur ve bu durum çürümelere dahi sebep olmaktadır. Dişlere yapışan tatlılar başlıca sorundur. Dişlere yapışan tatlılardan ve şekerli sakızlardan uzak durmak, durulması mümkün değilse tüketilmesinin ardından dikkatli bir diş temizliği yapmak oldukça önemlidir.

Meyve ve sebze tüketilmelidir:

Diş sağlığı için neler yemeliyiz, sorusunun cevapları arasında meyve ve sebze kesinlikle yer almaktadır. Meyve ve sebzelerde bulunan vitaminler diş etleri için gereklidir. Aynı zamanda sert olanlar dişlerin mekanik temizliğini sağlamaktadır.

Su tüketiminin arttırılması:

Su, vücudumuz için en büyük sağlık kaynağıdır. Bu durum dişler için de gereklidir. Özellikle yemekten hemen sonra içilen su genel bir ağız temizliği sağlar. Bununla beraber yemek sonrasında asidik durumda olan ağız içinin nötrlenmesini sağlar.

Yemek dışında tatlı tüketilmemesi:

Tatlıların yemekten hemen sonra yenmesi çok daha sağlıklıdır. Yemek zamanı dışında tüketilen tatlılar çürümeye yol açan bakterilerin tekrar aktif hale gelmesine sebep olur.

Şeker tüketimini minimum düzeyde tutmak:

Şekerli gıdalar diş çürümelerinin en büyük nedenleri arasında yer alır. Daha az şeker tüketmek diş sağlığı için oldukça önemlidir. Şeker tüketiminin ardından diş fırçalamak veya mümkün değilse su içerek ağzı temizlemek gerekir.

Düzenli diş hekimi kontrolü:

Diş hekimini düzenli periyotlarda ziyaret etmek olası sorunları erkenden görmenizi ve çözüme kavuşturulmasını sağlar.

Diş Eti Sağlığı için Neler Yapılmalı?

Diş sağlığı için yapılması gerekenlerin içinde kesinlikle diş eti sağlığı için yapılması gerekenler de yer almaktadır. Sağlıklı dişler ve sağlıklı diş etleri için yapılması gerekenler büyük oranda benzerlik gösterir. Diş fırçalama işlemi ise diş eti sağlığının en önemli basamağıdır. Aynı zamanda tuzlu su gargarası diş etlerinizin daha sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır.