Karedent – Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişler, çiğneme ve konuşma fonksiyonları dışında estetik anlamda da önem taşır. Zaman içerisinde beslenme alışkanlıkları, çay, kahve, kola, sigara vs. tüketimi sonucunda diş renklerinde sararma ve koyulaşmalar gözlenir.

Günümüzde diş hekimi tarafından diştaşı ve leke temizliğini takiben yapılan beyazlatma uygulamasıyla daha beyaz dişlere sahip olmak mümkündür.

Beyazlatma işlemi iki farklı yöntemle uygulanabilir.

Office Bleaching:

Klinik ortamında hekim tarafından uygulanır. Dişetleri, beyazlatma jelinden zarar görmemesi için koruyucu bir malzeme ile örtülür. Dişlerin ön yüzlerine ağartıcı jel uygulanır ve işlemi hızlandırmak için özel ışık uygulanır. Kullanılan jelin içeriğinde etken madde yoğun olduğu için home bleaching (evde uygulama) ya göre daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Home Bleaching:

Evde uygulanabilecek beyazlatma yöntemidir. Uyku öncesi dişler fırçalanarak temizlenir ve hekim tarafından hazırlanan uygulama plağına jel yerleştirilerek plak ağza takılır. Beyazlatma gece boyu sürer. Home bleaching yönteminde, kullanılan jel içerisinde beyazlatma ajanı konsantrasyonu daha düşük olduğu için “office bleaching” yöntemi daha başarılı sonuç vermektedir.

Home bleaching yöntemi daha çok office bleaching işlemini takiben tedaviyi pekiştirme amacıyla uygulanmaktadır.