Karedent – Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı özellikle teknolojinin ve bilimsel çalışmaların ilerlemesiyle birlikte pek çok yöntemle hastalar tarafından tercih edilen bir yöntem olmuş durumdadır. Estetik diş hekimliği uygulamalarının en sık tercih edilen uygulaması olan gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı; birtakım sebeplerden ötürü estetik açıdan görüntüyü bozan diş ve diş etlerinin hastanın yüz şekillerine uygun olarak düzeltilmesi ve en doğal halinde güzel duran bir görünüme kavuşturulmasıdır. Multidisipliner bir yaklaşım olarak karşımıza çıkan gülüş tasarımı birçok uygulamanın bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkan bir uygulamadır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? Gülüş tasarımı konusunda hastanın estetik olarak beklentilerini çok iyi anlamak ve gereksinimlerini çok iyi belirlemek çok önemlidir. Hasta ağzından ölçüler alınır ve bu ölçüler sayesinde modeller hazırlanır. Hazırlanan bu modellerde problemler belirlernir ve gerekli planlamalar yapılır. Daha sonra hastanın ağız içi ve yüzüne uygun şekilde bilgisayar ortamında en gerçekçi duracak şekilde hazırlanan geçici restorasyonlar hastanın beğenisi ve onayına sunulur. 

Gülüş tasarımı için olumlu dönüş olduğu takdirde tedaviye başlanır. Planlamalar tamamlandıktan sonra eğer herhangi bir ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmazsa öncelikle diş etlerindeki seviye bozuklukları düzeltilir. Diş eksiklikleri bulunuyor ise implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar planlanır ve öncelikle bunlar gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler bittiğinde dişleri beyazlatma uygulaması yapılıp, görsel bozuklukları onarmak için kompozit dolgular yapılabilir. Kompozit dolgu yerine porselen lamine veya zirkonyum kaplamalar da tercih edilebilir. Daha maliyetli uygulamalardır. Hastaya gerekli aşamalarda ağız içinde duruşunun provaları yaptırılır ve onayı alınarak sürece devam edilir. Kimi zaman gülüş tasarımı esnasında medikal estetik uygulamalardan yararlanıldığı da olmaktadır. Dudak ve yüz bölgelerine dermal dolgu vb. uygulamalar yapılarak gülüş ön plana çıkarılabilmektedir.